0محصول خریداری شما
با هر ورق ام دی اف (MDF) چند متر کابینت می سازند؟

اگر این سوال که با هر ورق MDF (ام دی اف) چند متر کابینت می توان ساخت به ذهن شما رسیده است پس جای درستی هستید و این مطلب دقیقا برای شماست!
موضوعی که باید در این مورد بدانید این است که نمی توان عدد مشخصی گفت که هر ورق MDF چند متر کابینت به شما تحویل می دهد، چرا که این موضوع بستگی به موارد بسیار زیادی دارد که در ادامه این مطلب در مورد آنها بحث می کنیم.
مطلبی که پیش روی شماست ابتدا اندازه ها و ابعاد ورق های ام دی اف را در اختیار شما قرار می گذارد و سپس به سراغ انواع کابینت می رود تا بتوانید این تفاوت ابعاد که گفتیم را درک کنید و در پایان با در نظر داشتن ابعاد متوجه شوید که با یک ورق MDF تقریبا چند متر کابینت ساخته می شود.

کابینت دکوراتیو ام دی اف

ورق های MDF ( ام دی اف) در چه ابعادی تولید می شوند؟

مهم نیست کسی هستید که قصد سفارش کابینت ام دی اف دارد، کسی که فروشنده ام دی اف است و یا کابینت ساز هستید؛ شما نیاز دارید که ابعاد استانداردی که ورق های ام دی اف بر اساس آن تولید می شود را بدانید تا بتوانید کار های خود را راحتتر پیش ببرید.
ابعاد ام دی اف هایی که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

 • 2750*1220 میلی متر: این ابعاد فقط برای ورق های پلی گلاس آلویک استفاده می شود.
 • 2600*2040 میلی متر: این ابعاد فقط برای ورق های ام دی اف با روکش ملامین سازه پویا ، سایز مربعی و فقط در کد رنگهای خاص استفاده می شود.
 • 2430*1800 میلی مترابعاد بعضی از ورق های پلی گلاس (مانند پلی گلاس لوکس پن) در این دسته قرار می گیرند. این نمونه ام دی اف به نسبت سایز مربعی که دارند می تواند در دسته های پلی گلاس که عمدتا قیمت بالایی دارند، به عنوان ورق هایی با قیمت مناسب شناخته شوند.
 • 2800*1220 میلی متر: ابعاد بیشتر هایگلاس های ایرانی و خارجی و ورق های فوق برجسته به این صورت می باشد.
 • 3660*1800 میلی متر: این ابعاد رایج ترین اندازه ها در بین ورق های ام دی اف ایرانی و ترکیه ای است.
 • 3660*2100 میلی متر: این ابعاد ورق یکی از بهترین ها و به صرفه ترین ها می باشد، چرا که اندازه های آن بزرگتر از سایر ورق هاست و به این صورت پرتی و ضایعات کمتری خواهد داشت.

تخته های ام دی اف

اندازه های مربوط به انواع کابینت ها

کابینت های آشپزخانه به طور کلی به سه دسته: "کابینت زمینی، دیواری و ایستاده" تقسیم می شوند که در ادامه در خصوص هر کدام از آنها اطلاعات مفید را ر اختیار شما قرار می دهیم.

 

کابینت های زمینی

این کابینت ها دارای ارتفاع 90 سانتی متر و سایر اندازه های آن ها به صورت زیر است:

 • ضخامت درب همراه با لولا 2 سانتی متر
 • عمق بدنه 55 سانتی متر ارتفاع 72 سانتی متر
 • ارتفاع پایه 14 تا 15 سانتی متر
 • عرض صفحه مورد استفاده 60 سانتی متر

البته این موضوع را در نظر داشته باشید کابینت هایی که زیر اپن قرار می گیرد ارتفاع و عمق بیشتری دارند و به همین دلیل اندازه های کابینت زمینی در زیر اپن ها معمولا با حالت عادی متفاوت است.

 

کابینت های دیواری

هنوز هم من متوچه نشدم که چرا عده ای به این کابینت ها هوایی می گویند. ولی به هر حال اگر جایی چنین عبارتی شنیدید بدانید که منظور همان کابینت های دیواری است. در ادامه ابعاد مربوط به کابینت های دیواری را در اختیار شما قرار می دهیم:

 • کف کابینت های دیواری از روی کابینت های زمینی باید 55 تا 60 سانتی متر فاصله داشته باشد.
 • ارتفاع این کابینت ها بین 70 تا 90سانتی متر است که بستگی به فضای مورد نظر شما دارد.
 • عمق کابینت های دیواری 30 سانتی متر است که با در نظر گرفتن ضخامت درب کابینت به 32 سانتی متر می رسد.

کابینت های دیواری علاوه بر این که برای قرار دادن وسایل آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند، برای قرار دادن هود در داخل آنها نیز استفاده می شود.

کابینت ام دی اف متالیک بژ

کابینت های ایستاده

ابعاد مربوط به کابینت های ایستاده دقیقا بستیگی به تصمیمات شما دارد که آیا آن را نصب کنید یا خیر و در صورتی که نصب کنید چه ارتفاع و عرضی به آن بدهید. ولی عمق بدنه آن ها مانند کابینت های زمینی 55 تا 72 سانتی متر می باشد. این نمونه کابینت بیشتر در انبار های مواد غذایی، طبقه های سوپر مارکت، قرار دادن وسایلی مانند ماکروویو و... استفاده می شود.